Opći podatci o školi

PREDŠKOLSKI ODGOJ

Ove školske godine u Centru rade četiri predškolske skupine u kojima se nalazi 20 djece. Većina djece je iz Zagreba i dolaze svakodnevno iz svojih obitelji organiziranim prijevozom Centra ili njihovih roditelja, a dio djece dolazi iz drugih krajeva Republike Hrvatske. Program se provodi poludnevno ( kraći program u trajanju od pet sati) sukladno programu predškolskog odgoja djece s cerebralnom paralizom s većim teškoćama u razvoju.

Program obuhvača slijedeća područja:
A - Dijete, obitelj, društvena i prirodna sredina
vježbe za razvoj psihomotorike: stvaranje slike o vlastitom tijelu, program osnovne psihomotorike, vježbe fine motorike ruku, samozbrinjavanje

- vježbe za razvoj percepcije: vizualne
                                                auditivne
                                                taktilne
                                                olfaktorne

- stjecanje osnovih znanja iz područja prirodnih i društvenih znanosti i religije u koje su uključeni i sadržaji socijalizacije

B - Komunikacija

C - Glazbeni, likovni i scenski izražaj :
-upoznavanje
-izražavanje

D - Tjelesno zdravstvena kultura
- igra i športske aktivnosti

Specifičnosti ovog programa su sljedeće:
- ublažavanje posljedica primarnog oštećenja (korektivni i terapeutski rad),
- spriječavanje nastajanja sekundarnih teškoća u razvoju,
- poticanje razvoja potencijala koji će djeci omoguciti živjeti što punijim nezavisnijim životom,
- pripremanje djece za uspješno uključivanje u daljnje obrazovanje.

U godini prije polaska u osnovnu školu posebno je značajno:
-provođenje opservacije na temelju koje će se predložiti kakav će oblik odgoja i obrazovanja biti najprimjereniji za pojedino dijete,
- intenzivno pripremanje djeteta za uključivanje u školu, ponajprije u pogledu uklanjanja i ublažavanja specifičnih smetnji koje utječu na uspješnost djeteta u školi u području percepcije, vizualno-motoričke koordinacije, pozornosti, socijalizacije...

Program predškolskog odgoja i naobrazbe djece s cerebralnom paralizom s većim teškoćama u razvoju izvodi defektolog osposobljen za rad s djecom s tjelesnom invalidnosti predškolskog uzrasta u suradnji s medicinskom sestrom i članovima obitelji djeteta. Program se obvezatno usklađuje s programima fizioterapije, radne terapije, logopedskog rada i ostalim rehabilitacijskim postupcima ovisno o potrebi djeteta.

Ostvarivanje programa predškolskog odgoja i naobrazbe djece s cerebralnom paralizom s većim teškoćama u razvoju pretpostavlja maksimalnu diferencijaciju i individualizaciju odgojno-naobrazbenih zahtjeva što u pravilu nalaže pojedinačni rad i uvjete. To znači da u odgojnoj skupini može biti maksimalno sedmero djece. Nažalost naše skupine redovito imaju više djece jer nemamo dovoljno prostora za rad. Ograničeni prostorni uvjeti otežavaju i opremanje specifičnim rehabilitacijskim sredstvima i pomagalima koja fizički ne stanu u sobe u kojima se odvija predškolski program.

RAD STRUCNOG TIMA U STANU OBITELJI (6 mj. - 7 god.) - odobren od Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta

U program mogu biti uključena:
1. Djeca s ostećenjem lokomotoričkog sustava  (kosti, zglobovi, misići)
2. Djeca s ostećenjem središnjeg zivčanog sustava
3. Djeca s ostećenjem perifernog zivčanog sustava
4. Djeca s kroničnim bolestima drugih sustava

Cilj programa: Postizanje optimalnog razvoja djece s motoričkim poremećajima i kroničnim bolestima  i očuvanje poticajne obiteljske dinamike. Zadaci: redovita i sustavna podrška kroz program opće edukacijsko-rehabilitacijske stimulacije razvoja, logopedski tretman, psihološke podrške i savjetodavno-edukativni rad s roditeljima u svrhu stvaranja optimalnih uvjeta razvoja i priprema uvjeta za uključivanje djeteta u redovni sustav.